AUC Track & Field 2018-19

AUC Track & Field Boys & Girls Spring 2019

Coach

Coach: Adriana Alzate                     This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Important Dates:
First Practice date: Tuesday, Jan 22nd
Regular Season starts: Feb 11th
Regular Season ends: Apr 6th
Districts: Apr 16th @ Palmer Trinity @ 9:30a coaches meeting

District Schools:
1. Archimedean
2. Champagnat
3. Cutler Bay
4. Florida Christian
5. iMater Prep
6. Marathon
7. Palmer Trinity
8. Palm Glades
9. Westminster Christian
10. Westwood Christian

Roster:

Girls
Seniors:
Juniors: Arike Coker
Sophomores: Karen Laurent, Annette Derivet, Stephanie Vanegas
Freshmen: Nicole Derivet


Boys
Seniors: Nikolas Caro, Nathan Welsh, Darwin Rivas, Tyler Partain
Juniors: Derek Jiang, Ioannis Georgoulakis, Sebastian Hernandez
Sophomores: Nathaniel Lima, Rohan Prasad
Freshmen: Hans Robins, Angel Garcia, Emilio Canales, Aaron Andressen, Santiago Garcia, Sebastian Vanegas

Track Meets & Results:

1. Friday & Saturday, Feb 15th & 16th, @ Westminster Christian 6855 SW 152nd St, Palmetto Bay, FL 33157

  • Friday 12p Coaches Meeting, 1p Field Events
  • Saturday 9a Coaches Meeting, 10a Running Prelims
  • 100m
  • Ioannis Georgoulakis 12.56
  • Tyler Partain 12.56
  • AMC 100m
  • Brandon Remedios 13.64
  • 200m
  • Tyler Partain 25.47
  • Ioannis Georgoulakis 25.51
  • Nathaniel Lima 26.20
  • Rohan Prasad 29.58
  • Hans Robins 30.55
  • Annette Derivet 31.69
  • AMC 200m
  • Brandon Remedios 29.13
  • 400m
  • Tyler Partain 56.51  SCHOOL RECORD
  • Nathaniel Lima 58.72
  • Rohan Prasad 1:01.08
  • Hans Robins 1:08.19
  • Annette Derivet 1:11.21
  • Angel Garcia 1:17.61
  • Nicole Derivet 1:25.54
  • Stephanie Vanegas 1:28.79
  • 800m
  • Sebastian Vanegas 2:39.86
  • 1600m
  • Nikolas Caro 6:00.42
  • Aaron Andressen 7:00.81
  • Long Jump
  • Nathan Welsh 5.73m
  • Darwin Rivas 4.78m
  • Sebastian Hernandez 4.70m
  • Santiago Garcia 4.37m
  • Annette Derivet 3.85m
  • Sebastian Vanegas 3.77m
  • Nicole Derivet 3:45m
  • Hans Robins 3.30m
  • Discus
  • Ioannis Georgoulakis 18.01m
  • Sebastian Hernandez 16.49
  • Shot Put
  • Sebastian Hernandez 9.02m
  • Derek Jiang 7.35m
  • Emilio Canales 6.77m
  • Aaron Andressen 6.69m
  • Nikolas Caro 6.51m

2. Monday, Feb 18th, Luis Ripoll Relays @ Belen, 10a field events, 1p running events, 500 SW 127th Ave, Miami, FL 33184

  • 4x100m
  • Archimedean 51.17  Tyler Partain, Ioannis Georgoulakis, Santiago Garcia, Derek Jiang
  • Long Jump
  • Nathan Welsh 5.40m
  • Darwin Rivas 4.70m
  • Santiago Garcia 3.31m
  • Annette Derivet 3.82m
  • Arike Coker 3.60m
  • Nicole Derivet 3:29m
  • Triple Jump
  • Arike Coker 8.22m
  • Discus
  • Derek Jiang 20.39  SCHOOL RECORD
  • Ioannis Georgoulakis 18.19m
  • Sebastian Vanegas 11.71
  • Shot Put
  • Sebastian Hernandez 9.62m  SCHOOL RECORD
  • Angel Garcia 7.53m
  • Emilio Canales 7.11m

 

3. Friday & Saturday, Feb 22nd & 23rd, Palmer Trinity Invitational, Addess: 8001 SW 184th St., Palmetto Bay 33157

  • Friday 12p Coaches Meeting, 1p Feield Events, 4:30p 4x800
  • Saturday 9a Coaches Meeting, 10a Running Prelims
  • 100m
  • Tyler Partain 12.48
  • 200m
  • Tyler Partain 25.85
  •  
  • Annette Derivet 31.48
  • Nicole Derivet 35.67
  • Stephanie Vanegas 36.36
  • 300H
  • Santiago Garcia 51.75 SCHOOL RECORD
  • 400m
  • Tyler Partain 57.07
  • Hans Robins 1:08.24
  •  
  • Annette Derivet 1:08.78 SCHOOL RECORD
  • Nicole Derivet 1:25.01
  • Stephanie Vanegas 1:26.35
  • 800m
  • Sebastian Vanegas 2:31.79
  • 1600m
  • Santiago Garcia 5:28.42
  • Nikolas Caro 5:59.02
  • Long Jump
  • Darwin Rivas 4.95m
  • Sebastian Vanegas 4.23m
  • Santiago Garcia 4.19m
  • Han Robins 3.63m
  •  
  • Annette Derivet 4.33m
  • Arike Coker 4.32m
  • Nicole Derivet 3:42m
  • Discus
  • Sebastian Hernandez 26.55m SCHOOL RECORD
  • Ioannis Georgoulakis 21.89m
  • Nikolas Caro 14.45m
  • Shot Put
  • Sebastian Hernandez 10.02m SCHOOL RECORD
  • Ioannis Georgoulakis 8.68m
  • Tyler Partain 8.49m
  • Nikolas Caro 6.95
  • Sebastian Vanegas 6.80m

4. Saturday, Mar 2nd, Archbishp McCarthy Invitational 5451 S Flamingo Rd, Southwest Ranches, FL 33330

  • 8a Coaches Meeting, 8:30a Field Events
  • 100m
  • Nathan Welsh 11.86 SCHOOL RECORD
  • Tyler Partain 12.29
  • Derek Jiang 12.53
  • 200m
  • Tyler Partain 25.18
  • Hans Robins 29.20
  • Annette Derivet 31.69
  •  
  • Nicole Derivet 34.83
  • Stephanie Vanegas 35.71
  • 400m
  • Tyler Partain 54.78  SCHOOL RECORD
  • Rohan Prasad 1:02.86
  • Angel Garcia 1:21.74
  •  
  • Nicole Derivet 1:20.08
  • Stephanie Vanegas 1:20.80
  • 800m
  • Nathaniel Lima 2:26.64
  • Sebastian Vanegas 2:32.17
  • Darwin Rivas 2:33.64
  • 1600m
  • Santiago Garcia 5:18.27
  • Nikolas Caro 5:55.84
  • 300m Hurdles
  • Santiago Garcia 52.90
  • 4x100m Relay
  • Boys: Tyler Partain, Derek Jiang, Ioannis Georgoulakis, Nathan Welsh 47.74 SCHOOL RECORD
  • Long Jump
  • Nathan Welsh 5.76m
  • Sebastian Vanegas 4.25m
  • Darwin Rivas 4.16m
  •  
  • Nicole Derivet 3:80m
  • Discus
  • Sebastian Hernandez 26.81m SCHOOL RECORD
  • Ioannis Georgoulakis 20.91m
  • Emilio Canales 17.89m
  • Shot Put
  • Sebastian Hernandez 9.91m
  • Ioannis Georgoulakis 8.40m
  • Angel Garcia 8.29

5. Saturday, Mar 9th, Westminster Christian, Address: 6855 SW 152nd St, Palmetto Bay, FL 33157

  • 10:30a Coaches' Meeting, 11:30a Field Events, 1p Running Events
  • 100m
  • Nathaniel Lima 12.25
  • 200m
  • Rohan Prasad 27.67
  •  
  • Nicole Derivet 34.35
  • Stephanie Vanegas 36.06
  • 400m
  • Rohan Prasad 1:01.11
  •  
  • Nicole Derivet 1:20.15
  • Stephanie Vanegas 1:21.67
  • 800m
  • Sebastian Vanegas 2:28.00
  • 1600m
  • Santiago Garcia 5:14.55 SCHOOL RECORD
  • Long Jump
  • Sebastian Vanegas 4.60m
  • Santiago Garcia 3.99m
  •  
  • Annette Derivet 4.35m
  • Nicole Derivet 3:47m
  • Discus
  • Ioannis Georgoulakis 28.52m SCHOOL RECORD
  • Emilio Canales 19.56m
  • Angel Garcia 17.62
  • Shot Put
  • Ioannis Georgoulakis 8.67m
  • Angel Garcia 7.90
  • Emilio Canales 7.46

6. Saturday, Mar 23rd, Bobcat Invitational at Tropical Park (hosted by St. Thomas Un.), 7900 SW 40th St, Miami, FL 33155

  • 8:30a Coaches' Meeting, 9:30a Field Events, 11:30a Running Events
  • 100m
  • Arike Coker 14.14
  • 200m
  • Rohan Prasad 28.50
  •  
  • Nicole Derivet 33.67
  • Stephanie Vanegas 35.98
  • 400m
  • Tyler Partain 55.47
  • Rohan Prasad 1:03.92
  •  
  • Annette Derivet 1:08.69 SCHOOL RECORD
  • Nicole Derivet 1:20.23
  • Stephanie Vanegas 1:21.86
  • 800m
  • Sebastian Vanegas 2:28.45
  • Annette Derivet 2:46.66
  • 1600m
  • Santiago Garcia 5:26.26
  • Aaron Andressen 7:05.63
  • Long Jump
  • Nathan Welsh 5.81m
  • Sebastian Vanegas 4.50m
  •  
  • Annette Derivet 4.14m
  • Arike Coker 3.91m
  • Nicole Derivet 3:40m
  • Triple Jump
  • Arike Coker 8.70m
  • Discus
  • Ioannis Georgoulakis 18.89m
  • Shot Put
  • Emilio Canales 8.42m

7. Monday, Apr 1st, Belen Invitational Guad 4, 3:30a start time, Address: 500 SW 127th Ave, Miami, FL 33184

  • 100m
  • Tyler Partain 12.04
  • Nathaniel Lima 12.74
  •  
  • Arike Coker 14.24
  • 200m
  • Rohan Prasad 27.34
  • 300 Hurdles
  • Sebastian Vanegas 51.44
  • Santiago Garcioa 55.24
  • 400m
  • Tyler Partain 55.24
  • Rohan Prasad 1:01.14
  • Sebastian Vanegas 1:03.14
  •  
  • Annette Derivet 1:09.74
  • 1600m
  • Santiago Garcia 6:04.30.42
  • Aaron Andressen 7:05.14
  •  
  • Nicole Derivet 7:32.72
  • Stephanie Vanegas 8:14.45
  • Long Jump
  • Nathan Welsh 5.50m
  • Darwin Rivas 4m
  • Sebastian Vanegas 3.90m
  •  
  • Annette Derivet 4.35m
  • Arike Coker 4.16m
  • Triple Jump
  • Arike Coker 8.47m
  • Discus
  • Ioannis Georgoulakis 29.80 SCHOOL RECORD
  • Sebastian Hernandez 28.16m
  • Derek Jiang 24.77m
  • Angel Garcia 20.39m
  • Emilio Canales 20.01m
  • Shot Put
  • Ioannis Georgoulakis 9.90m
  • Sebastian Hernandez 9.57m
  • Derek Jiang 7.84m
  • Angel Garcia 7.66m
  • Emilio Canales 7.37m

8. Saturday, Apr 6th, Dade County Youth Fair Championship @ Tropical Park 7900 SW 40th St, Miami, FL 33155

  • 8:30a Coaches Meeting, 9a Field Events, 1p Running Prelims, 5p Running Finals
  • 100m
  • Nathaniel Lima 12.70
  •  
  • Arike Coker 14.31
  • 800m
  • Nathaniel Lima 2:24.14
  • 1600m
  • Aaron Andressen 6:56.32
  • 300m Hurdles
  • Santiago Garcia 55.75
  • Shot Put
  • Ioannis Georgoulakis 9.06m
  • Discus
  • Ioannis Georgoulakis 27.97m
  • Triple Jump
  • Arike Coker 8.84m
  • Long Jump
  • Annette Derivet 4.19m
  • Arike Coker 3.89m
     

 

DISTRICTS
Apr 16th, Palmer Trinity, Address: 8001 SW 184th St. Palmetto Bay , FL 33157
9:30a coaches meeting, 11:30a Field Events

  • 100m
  • Nathan Welsh 11.69 SCOOL RECORD - BRONZE MEDAL  - QUALIFIES TO REGIONALS
  • Tyler Partain 12.11
  •  
  • Arike Coker 13.93 SCHOLL RECORD
  • 200m
  • Ioannis Georgoulakis 26.20
  • Rohan Prasad 28.75
  • 300 Hurdles
  • Santiago Garcia 53.51
  • Sebastian Vanegas 54.61
  • 400m
  • Tyler Partain 55.89
  • Rohan Prasad 1:01.65
  •  
  • Annette Derivet 1:09.55
  • Nicole Derivet 1:18.72
  • Stephanie Vanegas 1:23.82
  • 800m
  • Darwin Rivas 2:32.09
  • Sebastian Vanegas 2:35.81
  • 1600m
  • Santiago Garcia 5:21.62
  • 4x100m
  • Tyler Partain, Nathaniel Lima, Ioannis Georgoulakis, Nathan Welsh 47.90 QUALIFIES TO REGIONALS
  • Long Jump
  • Nathan Welsh 6.27m SCOOL RECORD - BRONZE MEDAL  - QUALIFIES TO REGIONALS
  • Sebastian Vanegas 4.99m
  • Darwin Rivas 4.96m
  •  
  • Annette Derivet 4.42m QUALIFIES TO REGIONALS
  • Arike Coker 4.30m
  • Triple Jump
  • Arike Coker 8.81m SILVER MEDAL  - QUALIFIES TO REGIONALS
  • Discus
  • Ioannis Georgoulakis 30.88m SCOOL RECORD - QUALIFIES TO REGIONALS
  • Sebastian Hernandez 28.53m
  • Angel Garcia 17.98m
  • Emilio Canales Participation
  •  
  • Nicole Derivet 16.12m SCOOL RECORD
  • Stephanie Vanegas 15.65m
  • Shot Put
  • Sebastian Hernandez 10.99m SCOOL RECORD
  • Ioannis Georgoulakis 9.85m
  • Emilio Canales 8.25m
  • Angel Garcia 7.70m
  •  
  • Stephanie Vanegas 5.70m SCOOL RECORD
  • Nicole Derivet 5.38m
REGIONALS
Saturday, Apr 27th, Traz Powell Stadium 11380 NW 27th Ave, Miami, FL 33167
8a Coaches Meeting, 9:30a Field Events, 2:30p Running Events Prelims, 5p Running Events Finals
  • 100m
  • Nathan Welsh 11.75 in Prelims, 11.85 in Finals
  • 4x100m
  • Tyler Partain, Nathaniel Lima, Ioannis Georgoulakis, Nathan Welsh 46.42 in Prelims, 46.91 in Finals
  • Long Jump
  • Nathan Welsh 6.06m QUALIFIES TO STATES
  • Annette Derivet 4.41m
  • Discus
  • Ioannis Georgoulakis 28.4ms
  • s

STATES
Friday, May 3rd, @ Hodges Stadium University of North Florida
Long Jump at 9a

PrintEmail